Święto Soi w przededniu zbiorów

Pokazy pracy maszyn rolniczych, prezentacja poletek demonstracyjnych cebuli, ziemniaka i soi, szeroka ekspozycja firm maszynowych i chemicznych, seminaria specjalistów – to wszystko mogliśmy zobaczyć podczas X edycji Święta Cebuli, Ziemniaka, a w tym roku również Soi, które odbyły się w terminie od 18 do 19 sierpnia 2012r w Henrykowie k. Środy Wielkpolskiej. Na imprezę tłumnie przybyli rolnicy z całego kraju, kontrahenci oraz eksperci zajmujący się techniką rolniczą.
Firma AgroYoumis PL jako partner tego wydarzenia założyła poletko doświadczalne, na którym prezentowała 23 odmiany soi oraz 26 perspektywicznych linii hodowlanych na powierzchni 1 ha. Wykonano również odkrywkę korzeni soi, aby pokazać efekty działania bakterii brodawkowych, które zostały zaszczepione na nasionach przed siewem. Prezentowane efekty pracy wzbudzały bardzo duże zainteresowanie wśród rolników, głównie dlatego, że uprawa soi w Polsce jest mało popularna. Polscy rolnicy coraz bardziej przekonują się do uprawy soi w Polsce, a przemawiają za tym takie argumenty jak: rosnąca cena importowanej śruty sojowej, pozytywny wpływ soi na strukturę gleby oraz użyźnianie gleby i zmniejszenie kosztów nawożenia.  Ciekawość wśród rolników wzbudzała również demonstrowana uprawa soi z kukurydzą na kiszonkę, która okazuje się znakomitym sposobem na  polepszenie zjadania karmy przez zwierzęta.
Wprowadzenie na rynek Polski odmiany soi Annushka w 2012 roku (powierzchnia 1500ha) przyciągnęło na wystawę wielu rolników, którzy już uprawiają tę odmianę w naszym kraju. Byli oni zainteresowani porównaniem roślin- niektórzy nawet przywieźli ze sobą rośliny ze swoich plantacji, aby pochwalić się osiągniętym rezultatem. Jednym z takich rolników był Pan Aleksander Olejniczak z Rgielska koło Wągrowca, który uprawia soję na powierzchni 2 ha na piątej klasie gleby. Wystawę odwiedziła również grupa rolników z dalekiego Cieszyna, którzy obserwując uprawy swoich kolegów przyjechali, aby uzyskać informacje na temat uprawy podczas wykładu naukowo-praktycznego na temat technologii uprawy soi w Polsce prowadzonego przez Panią Honoratę Skrzypczak. Kluczowym elementem imprezy był konkurs, w którym rolnicy mogli wygrać 1200 kg soi Annushka- lidera wśród uprawianych soi w Polsce.
Impreza związana z Pierwszym Dniem Soi w Polsce trwała do późnego, niedzielnego popołudnia. Zainteresowanie rolników możliwością uprawy soi było bardzo duże. Wielu rolników już podczas targów zdecydowało się na złożenie zamówienia na mateiał nasienny. Biorąc pod uwagę zaciekawiwenie zwiedzających uprawą soi można wierzyć, że w Polsce powierzchnia upraw tej strączkowej rośliny będzię rosnąć, a Polscy rolnicy będą zbierać wysokie plony.

Źródło: Trzoda chlewna, wrzesień 2012